środa, 26 marca 2014 16:17 |
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO - KLASA II
TEMAT: Poznajemy różnego rodzaju piłki i ich przeznaczenie.
CELE OPERACYJNE:
-
opanowanie prawidłowego chwytu i trzymania piłek;
-
doskonalenie rzutu prawą i lewą ręka;
-
elementy techniczne rzutu piłkami;
-
rozpoznanie i nazywanie różnych rodzajów piłek;
-
wyrabianie koordynacji ruchowej;
-
wdrażanie do samokontroli oraz kontroli współćwiczących.
FORMA ZAJĘĆ:
obwodowo – stacyjna
POMOCE (PRZYBORY I PRZYRZĄDY):
piłki różnego rodzaju – koszowe, siatkowe, palantowe, do ręcznej, lekarskie, pingpongowe, nożne
CZĘŚĆ LEKCJI
|
TOK LEKCJI
|
TREŚCI LEKCJI
|
CZAS
|
UWAGI
|
CZĘŚĆ WSTĘPNA
|
1. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
2-3 min.
|
|
2. Motywacja do aktywnego udziału w zajęciach.
|
-
podanie i omówienie zadań lekcji;
-
pokaz i nazewnictwo różnego rodzaju piłek i ich przeznaczenia;
-
pobranie piłek i dowolne ćwiczenie uczniów z różnymi rodzajami piłek.
|
3 min. oraz ćwiczenia z piłką 1 min.
|
|
3. Rozgrzewka - ćwiczenia ogólnorozwojowe.
|
-
Ustawienie uczniów na obwodzie sali.
-
Ćwiczenia w marszu:
-
krążenie równoczesne ramion w przód i w tył;
-
krążenie naprzemienne ramion w przód i w tył;
-
krążenie głową w prawo i w lewo;
-
na sygnał nauczyciela - przysiad.
-
Ćwiczenia w biegu:
-
Ćwiczenia w miejscu:
-
ćwiczenia regulujące oddech - wdech, wydech podczas skłonów, opadów i wyprostów tułowia;
-
wyskoki z przysiadu w górę.
5. 5. Zabawa „Berek zatrzymywany” - nauczyciel wyznacza berka, zawodnik złapany staje w rozkroku, uczniowie uwalniając zatrzymanego przechodzą między nogami.
|
2 min.
1 min.
2 min.
2-3 min.
|
|
CZĘŚĆ GŁÓWNA
|
1. Realizacja zadania głównego lekcji.
|
-
Zbiórka.
-
Demonstracja prawidłowego wykorzystania piłek różnego rodzaju.
-
Ćwiczenie techniki rzutu „na sucho” rożnymi rodzajami piłek.
-
Ćwiczenia z użyciem piłek w formie obwodu ćwiczebnego:
-
podział uczniów na zespoły;
-
objaśnienie zadań na ustawionych stacjach i przydział instrukcji;
-
objaśnienie sposobu rotacji zmiany stanowisk.
STACJA 1 – rzut piłeczką palantową z miejsca do celu;
STACJA 2 – rzut piłką lekarską (1 kg) znad głowy na odległość;
STACJA 3 – rzuty piłeczką pingpongową lewą i prawą ręką do współćwiczących;
STACJA 4 – rzuty piłką do siatkówki sprzed klatki piersiowej do współćwiczących.
STACJA 5 – rzuty jednorącz - lewą lub prawą ręka w parach;
STACJA 6 – kozłowanie mini piłką koszową dookoła pachołka;
STACJA 7 – kopanie piłki nożnej w parach.
|
3 min.
zmiana stanowisk następuje co 3 min. na sygnał nauczyciela
|
|
2. Dowolne działania ruchowe.
|
Ćwiczenia z piłkami według własnej inwencji uczniów.
|
2 min.
|
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA
|
1. Ćwiczenia uspakajające.
|
-
Marsz wokół boiska na palcach lub na piętach - w trakcie regulacja oddechu.
-
Zabawa „Niedźwiedź zasypia” - siad skulony, głowa zbliżona do kolan - wydech; siad prosty, ramiona wzniesione w górę - wdech.
-
Relaks - odpoczynek w pozycji leżącej przy spokojnej muzyce - wykonywanie głębokich wdechów nosem oraz wydechów ustami.
|
każde ćwiczenie
1 min.
|
|
2. Czynności organizacyjne i podsumowujące.
|
-
Uporządkowanie sali.
-
Omówienie zadań lekcji.
-
Ocena wykonanych zadań.
-
Pożegnanie.
|
2 min.
|
|
|