DLA UCZNIÓW

logo trzymaj forme

30 MinutNie pal przy mnie, proszę
AKTUALNOŚCI
wtorek, 24 września 2019 05:47

logo nie palW tym roku szkolnym już po raz dziesiąty nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego programu profilaktyki antytytoniowej „ Nie pal przy mnie, proszę”. Adresatami działań są uczniowie oraz ich rodzice. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Bardzo zależy nam na wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą przy nich papierosy oraz uzmysłowieniu osobom dorosłym uzależnionycm od tytoniu- jak bardzo szkodzą dzieciom. Palenie stanowi największe, śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie. Jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe, narkotyki, pożary, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte. Jest ono przyczyną około 4 milionów zgonów rocznie. Oznacza to, że z powodu tzw. chorób odtytoniowych umiera dziennie 11 tys. palaczy. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35-69 lat. Każdy papieros skraca życie średnio o 5,5 minuty, czyli przeciętny palacz dobrowolnie rezygnuje z 5 lat życia. Nadmienić należy iż bierni palacze- czyli osoby przebywające w towarzystwie osób palących są o wiele bardziej narażone na choroby będące skutkiem palenia. W dymie tytoniowym występuje bowiem ponad 4000 związków chemicznych, spośród których ponad 40 czynników ma działanie rakotwórcze. Dym papierosowy wywiera szkodliwy wpływ na prawie wszystkie organy- podrażnia błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka, zatruwa układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, trzustkę i pęcherz moczowy. Ma właściwości alergizujące, powoduje astmę i nowotwory. Dlatego bardzo proszę się zastanowić, zanim narazicie Państwo siebie i własne dziecko na działanie tej trucizny...

Beata Kolczyńska

 

 

unia

BIP

logoBIP

OGŁOSZENIA BIEŻĄCE

Zebranie z rodzicami

Szanowni Państwo

  

Dyrektor Zespołu informuje,

iż dnia 4 lutego 2020 roku

o godzinie 17:00 odbędą się

spotkania z Rodzicami

dla klas I - VIII.

    

Serdecznie zapraszamy

 
Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:


Poniedziałek: 7:30 – 15:00
Wtorek: 7:30 – 12:30
Środa: 7:30 – 14:00
Czwartek: 8:00 – 14:00
Piątek: 7:30 – 12:30

 

KARTKA Z KALENDARZA


Dzisiaj jest: Sobota
8 Sierpnia 2020
Imieniny obchodzą
Cyprian, Cyriak, Cyryl, Emil, Emilian,
Emiliusz, Niezamysł, Olech, Sylwiusz

Do końca roku zostało 146 dni.
Zodiak: Lew

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka plikow cookis.

Rozumiem i korzystam.

EU Cookie Directive Module Information